Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rada první: Jak začít s úpravou

Pokud máte tu možnost, domluvte se se svým chovatelem, aby vám pejska upravil. Dobře ho při tom pozorujte a na všecko se ptejte. Chovatel bude rád, že máte zájem, a třeba si to pod jeho dohledem budete moct i zkusit.

Pokud takovou možnost nemáte, zajděte si do psího salonu. Vybírejte ovšem salon takový, který vám pejska otrimuje, ne jen ostříhá. A trvejte na tom, abyste mohli být úpravě přítomni - nechcete jen hezky upraveného pejska, ale především naučit se upravit si ho sami.

Nenašli jste takový salon? Nevadí, podívejte se po okolí nebo na internet, třeba máte nějakého známého, který vám může pomoct. Zkuste to třeba na výstavě, pochvalte některému vystavovateli, jak má krásně upraveného pejska a postěžujte si, že vy sami nevíte, jak na to. Určitě vám rád poradí.

Bydlíte na samotě uprostřed lesů, žádné známé nemáte a na výstavu se bojíte jít? Potom doporučuju knížku Stříhání a trimování psů (napsala Renate Dolzová, vydalo nakladatelstí Cesty). O kníračích je tam sice jen jedna kapitola, ale zato je tam střih hezky srozumitelně rozkreslený.

V každém případě doporučuju navštívit nějakou tu výstavu a okouknout, jak jsou ostříhaní ostatní pejsci. Zaměřte se zejména na šampiony, ti bývají obvykle upraveni nejlépe, protože majitel s tím už má své zkušenosti.