Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to Vetinari?

Lord Havelock Vetinari, patricij Ankh-Morporku, je postava z knížek o úžasné Úžasné Zeměploše, které napsal (a stále píše) pan Terry Pratchett, přeložil (a stále překládá) pan Jan Kantůrek a vydalo (a stále vydává) nakladatelství Talpress.

Lord Havelock Vetinari vládne městskému státu Ankh-Morporku pevnou rukou. Je to muž navenek chladný, rozvážný, ale nesmírně inteligentní a mocný. Říká se, že má rád jen svého stařičkého teriérovitého pejska jménem Hafal (Wuffles), který už nemá zuby, nevidí, ani neslyší.

Jméno Vetinari pan Pratchett zvolil prý z toho důvodu, že hodlal v Ankh-Morporku usídlit mocnou rodinu, která měla odpovídat historicky známé italské rodině de Medici, ale na rozdíl od této rodiny se neměla nazývat podle lidské medicíny, ale podle medicíny veterinární. Proto Vetinari.

Jméno Vetinari jsem si zvolila jako název své chovné stanice zejména proto, že mě postava jeho lordstva fascinuje, navíc je tam vztah k pejskovi. Mezinárodně chráněná chovatelská stanice VETINARI byla zaregistrována 9. 9. 2004 pod číslem 820/04.

Teď už jen sehnat fenu, na které budu chovat.

Pro ty, které to zajímá: V žádosti jsem uvedla tyto názvy (v tomto pořadí): Thule, du Lac, Vetinari, Ramkin, Vimes, Trottier

A jak bych chov ráda pojala? Chtěla bych se zaměřit zejména na povahové vlastnosti svých psů. Ráda bych odchovala takové psy, se kterými by se, bez ohledu na plemeno, dalo pracovat. Pokud to nebudou interšampióni, nebude mi to až tak vadit. Z toho důvodu bych také ráda, za předpokladu, že budu mít feny, vybírala otce vrhů spíše podle pracovních než výstavních úspěchů. Raději psa, který je sice jen velmi dobrý, ale má složené vysoké zkoušky, než šampióna, který neumí přinést činku. Ovšem na nejdůležitější místo v tomto žebříčku patří zdraví, protože nehodlám zanášet do chovu a rozšiřovat v něm nemoci, které by mohly být, třeba jen vzdáleně, dědičné.

Uvidíme, jestli budu mít stejné cíle i v budoucnosti. Třeba se rozhodnu pro vyváženější chov - zdraví-povaha-exteriér. Ale v současné době si myslím, že chov psů na pracovní vlastnosti u nás stále ještě není samozřejmostí.