Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rada druhá: Co si koupit

Kromě knížky Stříhání a trimování psů (napsala Renate Dolzová, vydalo nakladatelství Cesty), která je výbornou oporou, když už se rozhodnete do toho pustit sami, budete potřebovat taky nějaké nástroje.

Samozřejmostí by měl být drátěný kartáč na česání celého psa - srsti na těle i vousů. Dobrý je také hřeben, kterým hlavně dlouhé vousy pročešete až ke kořínkům, kam se kartáč nedostane. Vousy by se měly rozčesávat co nejčastěji, aby se nelámaly a neplstnatěly. Pokud pejsek dostane k večeři konzervu nebo mu dáte vylízat kelímek od jogurtu, je velmi vhodné vousy alespoň otřít vlhkým hadříkem, aby se vousy neslepily a nezaschly. 

A pak je tu speciální nástroj - trimovací nůž. Zní to strašidelně, že? V podstatě jde o kovovou čepel, která má naostřené zuby, a tou se vyčesává odumřelá srst. Trimovací nůž se dá koupit, ale na takové to domácí používání, zvlášť u malého pejska, poslouží i pilka na železo, kterou dobře prohlédnete, jestli na ní nejsou ostré špičaté zbytky, které by mohly pejska pořezat, umyjete ji, aby na ní nezůstaly žádné technické látky, a obalíte ji z větší části lepicí páskou, aby se vám dobře držela. Pilka má tu výhodu, že na rozdíl od nového trimovacího nože není příliš ostrá, a proto hned od začátku chlupy pouze zachytí a vytrhne, a nepřeřízne, jak to dělají trimovací nože, než se používáním trošku otupí. Je pravda, že používat pilku na železo není zrovna košer, ale mně se to osvědčilo.

A nakonec, pokud to s úpravou srsti myslíte opravdu vážně, budete potřebovat strojek na psa. Ideální je samozřejmě značkový strojek na psy, ale pokud máte malého knírače a ještě se úpravu učíte, zajděte si do supermarketu libovolné značky a za dvě stovky si tam kupte strojek na vlasy. Malého knírače to zvládne, a při takové ceně si můžete dovolit každý druhý rok koupit strojek nový. Strojky na vlasy, zvlášť této cenové kategorie, totiž tvrdou kníračí srst zvládají dost těžko, stříhaní tak trvá déle a strojek se rychle opotřebuje. Když zjistíte, že už to nějak nestříhá, je asi nejlepší strojek zahodit a koupit si nový. To byly elektrické strojky, ale dají se koupit i strojky na ruční pohon - hřebínek, po kterém při zmáčknutí rukojetí přejede čepel nože. Ty jsou ideální k doúpravě na výstavě. Nemám s nimi však osobní zkušenost. A stříhat budete i nůžkami, zejména uši, obočí a různé detaily.