Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rada čtvrtá: Jak doupravit psa před výstavou

Výstavní doúprava se obvykle provádí den před výstavou. Potřebujete nakrátkou ostříhat (strojkem) srst pod ocáskem, na hrdle (podle směru růstu srsti, jak píšu ve třetí radě), a pohrát si s hlavičkou. Upravte tvar obočí, ostříhejte přesahující chlupy na uších, a pejska samozřejmě dobře učešte. Ostříhejte přesahující chlupy na tlapkách, chlupy na ocásku. Doporučuju strojkem vzít také zadní stranu stehen, úhlení zadních končetin je pak výraznější. Celkově byste měli vůbec brát ohled hlavně na to, jak pejsek působí. Nebojte se nůžkama ustřihnout přesahující chloupek tady a támhle, zarovna dlouhou srst na hrudníku, aby dělala hezký tvar, a vůbec si s pejskem pohrát.

Na rozdíl od základní úpravy ovšem doporučuju stříhat spíš opatrně. Výstava je už zítra, takže všechno, co kde vystřihnete omylem, bude vidět a působit rušivě. Rozhodčí se smíří spíš s delší srstí než s vyholeným kolečkem.

Přímo na výstavě pak pejskovi znovu rozčešte vousy a obočí, dlouhé chlupy na nohách vyčeště směrem proti srsti, aby nohy působily jako sloupy, a tělo spíš jen vykartáčujte. Těsně před vstupem do kruhu stačí rukama uhladit obočí dopředu. V kruhu se pak snažte o to, abyste si výstavním vodítkem nenadzvedali srst na krku, a pokud přidržujete psa rukou pod hlavičkou, dávejte pozor na vousy, aby měly ten správný tvar.

Sami uvidíte, že někteří vystavovatelé pejsky stříkají různými spreji pro lesklou srst a aby udrželi tvar vousů a podobně. Záleží na vás, jestli sáhnete po takovéto pomoci. Muffy ovšem spreje nemá rád, takže spoléháme na přirozený vzhled. Nevím, nakolik mají pejsci, kteří vypadají jako umělí, protože mají dokonalou siluetu a ani chloupek se na nich nepohne, úspěch u rozhodčích. Pokud se snažíte o interšampiona, asi se i tyto triky budete muset naučit, ale to už budete nějakou tu výstavní zkušenost mít.