Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rada třetí: Jak začít s úpravou na výstavu

U kníračů je výstavní úprava náročná na čas. Pokud psa netrimujete pravidelně v průběhu celého roku, je potřeba jej otrimovat dva měsíce až šest týdnů před výstavou. Trimuje se hodně, až na podsadu (pokud to jde), a potom se pejsek stříhá (já stříhám strojkem bez nástavce, ale po srsti). Pokud nemáte zkušenosti, otrimujte a ostříhejte pejska radši dřív. Za dva měsíce mu srst stihne dorůst.

A jak se stříhá: Srst na zádech, krku a bocích se stříhá nakrátko. Pod ocáskem se pejsek bere ještě na kratšej, stejně tak na lícních kostech a na hrdle. Řiďte se tím, kterým směrem roste srst. Pod ocáskem i na krku se srst setkává ve dvou směrech a vytváří jakoby čáru. Právě po tuto čáru by měla srst být ostříhaná nakrátko. Čára by ovšem neměla být viditelná, proto je potřeba ji ještě opatrně a umělecky sestříhat. Vousy se nechávají dlouhé (přirozeně). Pokud máte pocit, že má pejsek konečky roztřepené nebo slabé, můžete je zastřihnout, ale pozor, ať to není moc. Vousy se u kníračů nikdy nestříhají, je to jejich ozdoba. Pokud vám vousy vadí, měli jste si pořídit pinče - ten totiž vypadá jako ostříhaný knírač. Pokud jsou vousy zplstnatělé, snažte se je rozčesat a zachránit jich co nejvíc, ale slepené prameny můžete odstřihnout. Abyste tomu však zabránili, musíte se o vousy starat - rozčesávat je, utírat vlhkým hadříkem a podobně. Obočí se může nechat dlouhé až po čenich, nebo se může zkrátit, aby oči zakrývalo jen částečně. Můžete také v linii hřbetu nosu obočí vystříhat, takže pejsek nebude mít obočí přes celou šířku hlavy, ale nad každým okem jedno. Na stranách se snažte obočí zkrátit, aby nepřesahovalo přes hlavu do šířky, pejsek by působil, že má kulatou hlavičku. Dále se nechává dlouhá srst na nohách. Přední nohy až po loket (po hrudník), zadní nohy od země po patu a vpředu pak až po bříško. Na hrudníku se srst nechává také delší.

Přípravy na výstavu se nebojte, za dva měsíce pejskovi stihne srst dorůst na správnou délku a případné zuby nebo nešťastně vyholené pruhy na zádech nebudou vidět.