Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průjmy a zvracení

8. 1. 2010
Muffy je známý tím, že trpí chronickými průjmy a zvracením. Začalo to u něho asi v půl roce, to poprvé zvracel a zároveň měl průjem, a od té doby se to čtyřikrát a víckrát do roka vrací. Bohužel mu nepomáhají ani speciální granule. Příčin tohoto stavu je mnoho a žádná - někdy se dá říct, že to byla chyba v dietě, jindy to bylo zapříčiněno stresem (např. výstavou), v zimě někdy tím, že si okusuje sníh z nohou, ale jindy je to zase úplně z ničeho nic. Do toho jsou tu ještě takové nárazové stavy, kdy Muffy něco fujtajblového sežere, pak to vyzvrací a je zase dobrý. Následuje několik rad, co dělat v případě, že váš pejsek zvrací, má průjem nebo oboje. Všechny jsou podloženy mou vlastní zkušeností.

1. HLADOVKA 24 HODIN
Pokud se objeví zvracení nebo průjem, nasaďte čtyřiadvacetihodinovou hladovku. Pejsek nesmí dostat nažrat, ani maličký pamlsek. Oznamte to všem v rodině a pejska i ostatní členy hlídejte. Ve všech miskách vyměňte vodu, tu by pejsek měl mít k dispozici neustále, protože při průjmu i zvracení odchází z těla spousta tekutin a mohlo by dojít k dehydrataci.

2. DIETA
Pokud jste nasadili hladovku a průjem/zvracení přestalo, pravděpodobně to bylo způsobeno něčím, co pejsek sežral. Během hladovky se mu střeva/žaludek podařilo vyprázdnit a tím se zbavit příčiny. Můžete tedy pokračovat dietou.
Prvním krokem diety je rýže (může být rozvařená na kaši). Uvařte ji a pejskovi jí trochu (lžíci nebo dvě) dejte. Pejsek by v tuto chvíli měl mít hlad, protože od včerejška nejedl, takže by se na ni měl vrhnout. Pokud víte, že je vybíravý, a na rýži se netváří, můžete ji zkusit trochu osladit medem nebo jiným přírodním cukrem. Doporučuji počkat asi 2 hodiny, než se rýže dostane do trávicího procesu, a pak mu teprve dávat další dávku. Dávky by měly být malé a poměrně časté. Pokud pejsek rýži snáší, přidejte do ní asi za půl dne rozvařenou mrkev - ta dodá vlákninu, která pomůže střevům. Mrkev může zbarvit stolici mírně do oranžova. Pokud pejsek přijme i mrkev, můžete mu uvařit maso. Musí být libové a dietní, takže přicházejí v úvahu kuřecí prsa, bílá ryba nebo třeba krůtí prsa. Uvařené maso nakrájejte na drobno a zamíchejte do rýže s mrkví, můžete to zalít vývarem z masa. Pokud pejsek zvládne dva dny rýže s masem, začněte mu do toho přimíchávat obvyklé krmivo. Doporučuji přecházet na to, čím krmíte normálně, alespoň 3 dny.
Pokud se vám nechce vařit, požádejte u veterináře o konzervu nebo granule Hill's i/d, které jsou vyvinuté speciálně pro psy s poruchami zažívání. Samy o sobě působí proti průjmu a jsou navíc docela chutné (když je žere dobrovolně i Muffy, tak prostě musí být dobré). Toto krmivo je veterinární dieta, je dost drahé, ale myslím, že na těch pár dní po takovéto nevolnosti se to dá finančně zvládnout.

3. K VETERINÁŘI
Na nic nečekejte a na veterinu jeďte v těchto případech:
- pejsek nepřestal zvracet/mít průjem ani po hladovce 24 hodin;
- pejsek zvrací/má ve stolici krev;
- pejsek je apatický (došlo k dehydrataci).
Pokud hladovka nezabrala, není průjem/zvracení způsobeno ničím, co by pejsek mohl dostat z těla přirozenou cestou. Může jít o virus nebo nějaké baktérie. Pokud se v tom, co z pejska odchází, objeví krev, mohlo dojít k poškození orgánu a hrozí vnitřní krvácení, pokud by došlo k prasknutí žaludečního vředu nebo protržení střeva. Pokud je pejsek apatický a kůže, za kterou ho zatáhnete, se nevrací do původního stavu, jedná se nejspíš o dehydrataci, což je velmi vážný stav, který může končit i smrtí.
Na veterině popište co nejpřesněji, kdy a co pejsek pozřel jako poslední, jak často zvrací/má průjem, jakou to má barvu a konzistenci, jestli měl hladovku, dále jestli ho bolí bříško nebo vykazuje nějaké jiné neobvyklé stavy. Veterinář má k dispozici přípravky, které pejskovi uvolní křeče ve střevech, které mu zastaví zvracení, a samozřejmě antibiotika, takže by vám měl umět pomoci. Následně se řiďte jeho pokyny, kdy a co mu dát k jídlu, a dokud pejsek nebude v pořádku, zrušte pamlsky. Ještě malý tip: Pokud pejsek dostával antibiotika, ve střevech mu vymřely „hodné bakterie“, které pomáhají při trávení. Veterinář vám možná doporučí podávat pastu, která obsahuje tyto bakterie v miliardách. U Muffyho mám lepší zkušenosti s bílým jogurtem se živými kulturami (Activia!), který mu obvykle pomáhá. Je zbytečné jogurt dávat současně s antibiotiky, protože antibiotika bakterie zabijí.

Připravte se i na to, že může jít o alergii na nějakou složku potravy, takže pokud se tyto stavy vracejí, zkuste přejít na krmivo, ve kterém je základním zdrojem bílkovin např. losos nebo jehněčí.